Egzamin z j.niemieckiego - poziom B2

B 2

Mittelstufe Deutsch

Aby zdać egzamin na poziomie B 2 Mittelstufe Deutsch kandydaci powinni być w stanie wypowiedzieć się na wiele tematów oraz płynnie poprowadzić spontaniczną rozmowę z osobą, dla której niemiecki jest językiem ojczystym. Egzamin ten przeznaczony jest dla kandydatów od szesnastego roku życia. Uzyskany certyfikat zaświadcza o kompetencji językowej, która pozwala na komunikowanie się w sytuacjach wykraczających poza obszar życia prywatnego (rozmowy półoficjalne, również na tematy zawodowe). Osoby reprezentujące ten poziom językowy na ogół rozumieją już teksty na tematy fachowe z dziedzin, które leżą w kręgu ich zainteresowań.

Egzamin sprawdza umiejętności czytania, słuchania, pisania i mówienia.

Na podstawie czterech zadań sprawdza się rozumienie różnego rodzaju autentycznych tekstów z Austrii, Niemiec oraz ze Szwajcarii. Sprawdza się zarówno rozumienie ogólne,
jak i rozumienie poszczególnych fragmentów.

Na podstawie dwóch zadań sprawdza się rozumienie ogólne, szczegółowe i wybiórcze autentycznych  tekstów w języku standardowym z Austrii, Niemiec i Szwajcarii.

Do zadań egzaminacyjnych należy napisanie dwóch tekstów (list formalny; argumentacja/wyrażenie opinii) zgodnie z otrzymanymi wytycznymi. Teksty ocenia się wedle określonych kryteriów.

Ta część egzaminu obejmuje  trzy zadania: rozmowę informacyjną, opis obrazka oraz dyskusję. Rozmowę egzaminacyjną ocenia się według określonych kryteriów.

Czas trwania: ok. 15-20 minut

Z przykładowego egzaminu na poziomie podstawowym B 2 możecie Państwo skorzystać bezpłatnie na stronie internetowej: www.osd.at

Egzaminy ÖSD są zgodne z kryteriami Rady Europy opisującymi poziomy znajomości języka:

Na stronie internetowej: www.osd.at znajdują się m.in.: